DERECELİ ÖĞRENCİDEN TYT YORUMU

Bugün gerçekleşen TYT ile ilgili yorumlar gelmeye devam ediyor. 2013 yılında TM-3 alanında 869. olan Kunduz uygulamasının kurucularından Barış Başaran sınavla ilgili şunları söyledi.
Bugün gerçekleşen TYT ile ilgili yorumlar gelmeye devam ediyor. 2013 yılında TM-3 alanında 869. olan Kunduz uygulamasının kurucularından Barış Başaran sınavla ilgili şunları söyledi.

İlk defa yapılacağından dolayı herkesin kafasında bir soru işareti olan YKS’nin ilk kısmı olan TYT bugün tamamlandı. Sınavdaki sorular, ÖSYM’nin sınava dair açıkladığı tek kaynak olan örnek sorulara benzer nitelikteydi. Elimizde ÖSYM’nin açıkladığı tek kaynak olan örnek sorulardan çok da farklı bir sınavla karşı karşıya kalınmadı.

Sınava giren öğrencilerden aldığımız ilk geri dönüşlerde matematiğin nispeten zor, fenin ise beklenenden daha kolay olduğu duyumunu aldık. Sınav öncesinde öğrencilerin geçmiş yılların çıkmış sorularını bolca çözmüş olmaları ister istemez sınavı geçmiş yıllarla karşılaştırma dürtüsü uyandırıyor. Aslında TYT sorularını kolay veya zor olarak değerlendirmektense soru tiplerinde ve yapılarında bazı farklılıklar olduğunu belirtmek daha doğru olacaktır.

TYT’deki en büyük farklılığı matematik kısmında gözlemledik. Geçmiş yıllarda yapılan YGS sınavları ile karşılaştırdığımızda özellikle matematik sorularında gerçek hayata dayalı örneklere daha çok yer verildiğini söyleyebiliriz. Bu da öğrencilerin konuyu özümseyip ardından da karşısına çıkan problemi yorumlayabilme kabiliyetini ölçüyor. Tabi öğrencilerin bu tip sorularda zaman kaybetmeleri sınav süresini yönetmekte zorlanmalarına sebep oldu. Türkçe dersinde dil bilgisi sorularının sayısı azımsanamayacak kadar fazlaydı. Bu sebeple Türkçe sorularında çok zaman kaybedilmediği kanısı hakim. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri soruları geçmiş yıllardan aşina olduğumuz bir tablo çizdi. Bu bakımdan öğrencilerin beklentilerine paralel olduğunu söyleyebiliriz.

YKS sürecinin ilk adımı tamamlandı. Henüz hiçbir şey sonuçlanmış değil. Sınav nasıl geçmiş olursa olsun öğrencilerin TYT’yi şimdilik bir kenara bırakarak AYT’ye konsantre olmalarını tavsiye ediyoruz.

Haberi Paylaş: