DGS İLK DEFA 81 İLDE YAPILACAK!

Ön Lisans eğitimini iki yıldan dört yıla tamamlamak isteyen adaylar, Dikey Geçiş Sınavı için mücadele edecekler.
Ön Lisans eğitimini iki yıldan dört yıla tamamlamak isteyen adaylar, Dikey Geçiş Sınavı için mücadele edecekler.

ÖSYM tarafından düzenlenen DGS’ye girecek öğrenci sayısı gittikçe artıyor. ÖSYM Başkanı Mahmut Özer’in yaptığı açıklamada; ‘’DGS ile ilgili adayların erişimini kolaylaştırmak için bir karar aldık. Artık adaylar, DGS için 17 il merkezine gitmeden kendi illerinde sınava girebilecekler.’’ dedi.

Ön Lisans eğitimini iki yıldan dört yıla tamamlamak isteyen adaylar, Dikey Geçiş Sınavı için mücadele edecekler. Sınavda alacakları yeterli puanla tercihlerini yapacaklar.

Peki On binlerce Öğrencinin Gireceği DGS Ne Zaman Yapılacak?

ÖSYM internet sitesinde yayınlanmış 2018 sınav takvimine göre DGS, 21 Temmuz Cumartesi günü saat 10.15’te başlayacak. Geride bıraktığımız Sınavlarda olduğu gibi bu sınavda da 15 dakika kuralı uygulanacak. Saat 10.00’dan sonra gelen adayların ise sınav binalarına girmelerine kesinlikle izin verilmeyecek. Adaylar, giriş belgelerinde belirtilen yerlerde sınavına girecek.

DGS Sınavına Giriş Belgesi ÖSYM İnternet Sitesi Üzerinden Açıklanacak

Sınava girecek on binlerce öğrenci, sınav günü belgelerini yanında bulunduracak. Sınav giriş belgesi yanında getirmeyen öğrenciler ise kesinlikle sınava alınmayacak. DGS giriş belgeleri genellikle sınavın 1 hafta öncesinde açıklanmaktadır. Adaylar, sınav giriş belgelerini ÖSYM internet sitesi içinde bulunan aday işlemleri sisteminden aday şifresi ve T.C. kimlik numarası ile alabilecekler.

DGS’de Kaç Soru Sorulacak?

DGS, sayısal ve sözel olarak iki bölümden oluşmaktadır. Adaylara toplam 120 soru sorulur. Sınavda test soruları ve farklı alanlardan gelecek olan yükseköğretim mezunu adaylarının cevaplandırabileceği sorular sorulur. Sınavda sözel ve sayısal içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesi amaçlanır.

Sınavda adayların yanında bulundurması gereken evraklar;

- 2018 DGS giriş belgesi

- T.C. kimlik kartı veya nüfus cüzdanı veya geçerlilik süresi devam eden pasaport

- Adaylar sınav giriş belgeleri dışında sadece pet şişe içerisinde su getirebilirler. Kalem, silgi vb. ihtiyacı ÖSYM tarafından karşılanır.

 

Haberi Paylaş: