Eğitim Uzmanı Onur Soğuk: AYT’de Sorular Dengesizdi!

2018 YKS sürecinin tamamlanması ile birlikte öğrenciler sınav hakkında uzman yorumlarını araştırmaya başladı. Peki ikinci oturum olan AYT zor muydu? Testler arasında zorluk farkı var mıydı? İşte Onur Soğuk hocanın sınav yorumu.
2018 YKS sürecinin tamamlanması ile birlikte öğrenciler sınav hakkında uzman yorumlarını araştırmaya başladı. Peki ikinci oturum olan AYT zor muydu? Testler arasında zorluk farkı var mıydı? İşte Onur Soğuk hocanın sınav yorumu.

Eğitim Uzmanı Onur Soğuk: AYT’de test bazından yola çıkarak yorumlarda bulunmam gerekirse sorulardaki zorluk derecesinin eşit olmadığını belirtmek isterim. Eğer matematik testinden bahsedecek olursak, sayısal ve eşit ağırlık öğrencilerinin sayısının haliyle fazla oluşu bunun yanı sıra matematik soru sayısının azalmasından ötürü öğrencileri oldukça zor sorularla karşı karşıya bıraktı. Çünkü hem sayısal hem de eşit ağırlık puan türünden tercih düşünen öğrenciler açısından matematiğin belirleyici unsur olarak görüyoruz. Özellikle geometri sorularının içinde analitik geometri soruları eleyici ve kaliteli sorulardı. Lise son sınıf konuları oldukça yoğun olarak sorulmuş aynı zamanda herkesin basit diye eleştirdiği sorular bu sınav için ortadan kaldırılmışta diyebiliriz.

Onur Soğuk Sınav sorularını böyle yorumladı:

Farklı konu testlerine bakacak olursak; Edebiyat ve Sosyal Bilimler-1 testinde edebiyatın önceki yıllara nazaran daha kolay olması 19 tane edebiyat, 5 tane anlam sorusunun bunun yanı sıra coğrafya sorularının temel bilgilere dayanan sorular olması bu alanda belirleyiciliği biraz azaltmış gibi gözüküyor. Bunlarında dışında en önemli ve belirleyici kısım olan 10 tane tarih soruydu. Bu 10 sorunun direkt bilgi olması tarih çalışmış öğrenciler için rahatlatıcı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle hiç tarih çalışmamış ve sayısal öğrencilerden ayıran kısım burasıdır. Sosyal Bilimler-2 sözel puan türünde tercih düşünen adaylar için ayırt edici bir sınavdı diyebiliriz.

Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinin tamamı bilgi sorusu olup ve herkesin farkettiği üzere artık ÖSYM’nin artık sorularda yorumlama isteğinide görmüş olduk.

Fen Bilimleri testinde de önceki yıllara baktığımızda çok farklı soru türü görmediğimizi; Fiziğin çok işlem gerektirmeyip temel bilgi gerektiren sorular olduğunu, Kimyanın daha yapılabilir daha kolay, Biyolojinin yorumlama gerektiren temel bilgi soruları olduğunu görmüş olduk. Sonuç olarak hem sınav sonuçları hem de tercihler için birçok sürpriz bizleri bekliyor. Aday öğrenciler asla ümitsizliğe kapılmamalı ve biz uzmanların söyleyeceklerini özenle takip etmeli.

Haberi Paylaş: