MERAKLA BEKLENEN KYK YURT BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK ?

Binlerce Öğrencinin Merakla Beklediği Yurt Başvuru ve Kayıt Tarihleri Açıklandı. Peki KYK Yurtları Hangi İl ve İlçeler Bulunuyor?
Binlerce Öğrencinin Merakla Beklediği Yurt Başvuru ve Kayıt Tarihleri Açıklandı. Peki KYK Yurtları Hangi İl ve İlçeler Bulunuyor?

Binlerce öğrencinin merakla beklediği KYK kayıtları ile ilgili açıklama Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu’dan geldi.

KYK yurt kayıtlarının üniversite kayıtları ile aynı zaman diliminde 3 Eylül 2018’de başlayacağını bildirdi. Kayıt işlemlerinin YKS sonuçlarından sonra tercih yerleştirme zamanına uyumlu bir şekilde gerçekleşeceğini ifade eden Aksu, ÖSYS’ye girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-devlet uygulaması üzerinden yapılacağını bildirdi.

İşte KYK Yurtlarının Bulunduğu İl ve İlçeler

Yurt Başvuru sonuçları; http://sonuc.kyk.gov.tr internet adresinden duyurulacak.

 

Yurt Kayıtlarına Gelecek Öğrencilerin Getirmesi Gereken Belgeler Şu Şekilde:

 

1.Önceliği Olanlar İçin (Öncelik Belgesi) Şehit ve gazi çocuğu, gaziler (Sosyal Güvenlik Kurumu veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan alınacak belge)
% 40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,( Tam teşekkülü hastaneden alınacak rapor)
Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler (İlgili kurum ve kuruluşlardan alınacak belge)
Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar, (Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
Anne ve/veya babası Gençlik ve Spor Bakanlığı (Merkez Teşkilatı) ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışanlar veya Kurumdan emekli olanlar (Kurumdan alacakları onaylı belge)
Milli olmuş Amatör sporcular lisanslı (T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)
Gönüllü ve geçici köy korucusu olarak çalışan, çalışırken vefat edenlerin, emekli ve emekliye ayrıldıktan sonra vefat edenlerin çocukları (İlgili kurum ve kuruluşlardan alacakları belge)
2.4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf
3.% 40 ve üzeri engelli ebeveyni olanların (Tam teşekküllü hastaneden alınacak rapor)
4.Yükseköğrenim programına kayıt olduğunu gösterir belge
5.18 yaşından küçükler için Kurum internet sayfasından temin edilen ve doldurulan Veli/Vasi İzin Belgesi
6. Verilen süre içinde ilgili yurt müdürlüklerine kayıt yaptırmayan öğrenciler, haklarını kaybedeceklerdir.

Haberi Paylaş: