MİLYONLARCA ÖĞRENCİNİN BEKLEDİĞİ 2018 YKS SONUÇLARI AÇIKLANDI!

YKS Sınav Sonuçlarının Açıklanmasının Ardından TYT, Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık Bölümlerinde Kaç Öğrenci Tam Puan Çıkardı.
YKS Sınav Sonuçlarının Açıklanmasının Ardından TYT, Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık Bölümlerinde Kaç Öğrenci Tam Puan Çıkardı.

Milyonlarca aday öğrencinin “YKS ne zaman açıklanacak” sorusunun cevabı dün gece saatlerinde ÖSYM resmi internet sitesinde açıklandı. Sınava girip sınavı geçerli olan aday sayısı 4 milyon 247 bin 434 kişi olarak belirlendi. Bunun yanı sıra YKS tercihleri ne zaman başlayacak ?  

2018 YKS SINAV SONUÇLARI SORGULAMA

31 Temmuz 2018’in gece saatlerinde ÖSYM’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamayla birlikte YKS sınav sonuçlarına ulaşmak isteyen milyonlarca aday öğrenci siteyi ziyaret etti. Sınav sonucunuzu öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=5541

2018 YKS RESMİ VERİLERİ ÖSYM TARAFINDAN YAYINLANDI

ÖSYM'nin yayımladığı verilere göre sınava 4 milyon 247 bin 434 aday öğrenci katıldı. Standart sapma puanlarında en çok Türkçe dikkat çekti. Ortalama standart sapma puanları: Türkçe 8,740, Sosyal Bilimler 4,051, Temel Matematik 7,936, Fen Bilimleri 4,095 olarak açıklandı. 

2018 YKS TAM PUAN SADECE 1 KİŞİ!

500 tam puan yapan bir aday olurken, YDT sınavında 500 tam puan alan 5 aday çıktı. 480 puanın üstünde alanlar ise şu şekilde sıralandı; TYT’den 178, sözelden 11, sayısaldan 456, eşit ağırlık bölümünden ise 31 kişi oldu. YDT sınavından ise 480 puanın üstünde puan alan kişi sayısı 90 kişi ile sınırlı kaldı.

ÖSYM 2018 YKS PUAN DAĞILIMI

PEKİ HERKESİN MERAKLA BEKLEDİĞİ 2018 YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR!

YKS tercihleri, 7-14 Ağustos tarihlerinde Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden alınacak. Adaylar Tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yukarıda belirtilen süre aralığında değişiklik yapılabilecek. Tercih işlemlerini tamamlamış adaylar sonra ‘Tercih Süresi' içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini kontrol edip yazıcıdan çıktı dokümanlarını mutlaka almaları gerekiyor.

2018 SINAV SONUÇLARI NASIL KULLANILACAK ?

ÖSYM tarafından açıklanan bilgilere göre; TYT sınavında 150 ve üzeri puan alan aday öğrenciler, yükseköğretim programlarını tercih edebilecekler. Aynı zamanda  TYT’de 150 ve üzeri puan alan aday öğrencilerin SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.  TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adaylar sadece ön lisans programlarını tercih etme hakkına sahip olacak. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri  (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olması gerekmektedir. TYT’de elde edilen 200 ve üzeri puan, iki yıl süreyle geçerli olup uygulamaya yönelik usul ve esaslar, YÖK tarafından belirlenecek.

Haberi Paylaş: