ONUR SOĞUK 2018 YKS'yi YORUMLADI

Milyonlarca öğrencinin katılım gösterdiği Temel Yeterlilik Testi sona erdi. Peki sınavla ilgili uzmanların yorumları ne oldu? İşte sınavla ilgili Onur Soğuk Hoca'nın yorumu.
Milyonlarca öğrencinin katılım gösterdiği Temel Yeterlilik Testi sona erdi. Peki sınavla ilgili uzmanların yorumları ne oldu? İşte sınavla ilgili Onur Soğuk Hoca'nın yorumu.

YKS'nin ilk bölümü TYT bugün yapıldı. İlk defa yapılan bu sınavı değerlendirecek olursak sene içinde yayımlanan örnek kitapçığa yakındı diyebiliriz. Eski sınav sistemimizin ilk ayağı olan YGS ile TYT kardeş gibi görünse de aslında ikiz kardeşler gibi birbirlerine çok benzediklerini söylemek doğru olmaz. Aralarında anlamlı farklılıklar bulunuyor.

Testleri değerlendirecek olursak Türkçe'deki dil bilgisi yoğunluğu önceki yılların üstündeydi ama bu sorulara zor sorulardı diyemeyiz. Anlam sorularının içinde ise oldukça kaliteli sorular vardı. Matematik için devrimsel bir farktan bahsedebiliriz. Daha önceki yıllarda öğrencilerin alıştığı YGS'de kesinlikle sorulan üslü sayılar, köklü sayılar, çarpanlara ayırma vb. gibi konular yerine daha yorumlamaya dayalı problemlerden oluşan bir Matematik vardı. Türkçe'deki anlam ve Matematikteki bu yorumlama sorularını düşününce öğrencilerin en büyük probleminin sınavın süresini yetiştirmek olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal Bilimler alışık olduğumuz YGS tarzında sorulardan oluşuyordu. Kavramsal bilgilerde eksiği olan öğrenciler soruları yorumlamakta zorlanmış olabilirler. Fen Bilimleri de aynı Sosyal Bilimler gibi alışık olduğumuz türden Sayısal alanda bu derse çalışmış öğrenciler için yapılması çok da zor olmayan bir testti diyebiliriz. Hiçbir test için 'çok kolay' ya da 'çok zor' nitelendirmesini yapmak doğru olmaz. Kilidi çözecek olanın AYT olduğunu unutmadan adayların TYT'yi geride bırakarak AYT'ye odaklanmaları gerekir...

Haberi Paylaş: