YKS TERCİH DÖNEMİ BUGÜN BAŞLIYOR!

ÖSYM Tarafından Bu Yıl İlk Defa Yapılan YKS Tercih Dönemi 7 -14 Ağustos Tarihleri Arasında Olduğu Belirtilmişti. Milyonlarca Üniversite Adayı Büyük Bir Merakla Tercih Döneminin Başlamasını Bekliyor.
ÖSYM Tarafından Bu Yıl İlk Defa Yapılan YKS Tercih Dönemi 7 -14 Ağustos Tarihleri Arasında Olduğu Belirtilmişti. Milyonlarca Üniversite Adayı Büyük Bir Merakla Tercih Döneminin Başlamasını Bekliyor.

ÖSYM TERCİH KILAVUZU

ÖSYM'de daha önce bilgilendirmek için yayımladığı YKS programları ve kontenjanları kılavuzunu yenileyerek tekrar erişime açtı. ÖSYM Tercih kılavuzuna aşağıda belirtmiş olduğumuz bağlantıya tıklayarak, 2 yıllık (önlisans) ile 4 yıllık (lisans) bölümlerin tablolarına ulaşabilirsiniz. Adaylar tercih bildirim işlemlerini tamamlandıktan sonra tercih bitiş dönemi olan 14 Ağustosa kadar "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden değişiklik yapabilecekler. Tercih işlemlerini tamamlamış olan üniversite adayları tercih süresi içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden tercih bilgilerini kontrol edip yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü almak zorunda.

YKS Tercih Kılavuzu için

PEKİ YKS TERCİH DÖNEMİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK ?

ÖSYM yaptığı açıklama ile YKS tercih döneminin ayrıntılarını paylaştı. Adaylar 7 Ağustos 2018 Salı gününden 14 Ağustos 2018 saat 23.59’a kadar AİS üzerinden 2 yıllık veya 4 yıllık yükseköğretim programları için tercihlerini yapacaklar. Adayların bu süre zarfı içerisinde tercihlerini ÖSYM'ye iletmeleri gerekiyor.

YKS TERCİH - YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer'in yapmış olduğu açıklamaya göre YKS yerleştirme sonuçları 31 Ağustos Cuma günü açıklanacak. ÖSYM’de belirtilen takvime göre aynı gün KPSS sonuçları da açıklanıyor bunun dışında Özer sonuçların ilanı ile ilgili bir gecikme yaşanmayacağını belirtti.

YKS EK YERLEŞTİRME YAPACAK OLAN ADAYLAR ÜCRETLERİNİ YATIRMALI!

Ek yerleştirmede, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Ek yerleştirme tercih ücreti 15 lira olup, ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmamış olanların yapacakları tercihler işleme alınmayacak.

Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirmeden faydalanamayacak.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK ?

YKS tercih ve yerleştirme sonuçlarından sonra bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül'de yapılacak. E- Kayıtlar ise 3-5 Eylül'de olacak. Kayıt hakkı kazanan adaylar, kayıt süresi içerisinde alakalı üniversitelere müracaat yapacak. Bu müddet içerisinde kayıt için müracaat etmeyen veya kayıt işlemlerini bitirmeyen adaylar kayıt haklarını kaybedecek. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan evraklara ve tarihe göre işlem yapacak.

Haberi Paylaş: