YKS TERCİH KILAVUZU AÇIKLANDI!

ÖSYM, boş üniversite kontenjanlarını açıkladı.
ÖSYM, boş üniversite kontenjanlarını açıkladı.

YKS sınavının bitişi ardından 2018 Yüksek Eğitim Programları ve Kontenjanlarının Kılavuz Kitapçığı ÖSYM İnternet Sitesi Tarafından yayımlandı.

Milyonlarca üniversite adayı öğrencinin beklediği YKS kılavuzu adaylara ön bilgi verilmesi amacıyla  açıklandı. ÖSYM’nin adaylara çağrısı ise yayınlanan kılavuzun dikkatli incelenmesi yönünde oldu. Aynı zamanda ÖSYM’den yapılacak duyuruların titizlikle takip edilmesini adayların bu duyuruları takip ettiği süre zarfı içinde problem yaşamayacaklarını bildirdi.

TERCİH ZAMANI

Üniversite adayları tercihlerini 7-14 Ağustos arası tamamlayacaklar. Tercih işlemlerini tamamladıktan sonra tercih süresi içerisinde ‘’ https://ais.osym.gov.tr ‘’ internet sitesi üzerinden değişiklik yapabilecekler.

Tercih işlemlerini hallettikten ve son düzeltmeler yapıldıktan sonra adayların ‘’https://ais.osym.gov.tr ‘’ internet sitesi üzerinden yaptıkları tercih bilgilerinin kontrol edilmesi ve yazıcıdan tercih listesinin dökümünü alması gerekiyor.

2018-Temel Yeterlilik Testi puanı en az 150 olan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-TYT ve varsa Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarını da göz önünde bulundurarak  kılavuz bilgilerindeki açıklamalara göre tercih bildirimini internet sitesinden bireysel olarak tamamlayabilecek.

2018-2019 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezi yerleştirmeye girecek üniversite adayları 2018 Yüksek Eğitim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’ndan yardım alarak tercih bildiriminde bulunacaklar.

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2018/YKS/KONKILAVUZyeni03072018.pdf

2018 Yüksek Eğitim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na 10 Temmuz’a kadar ÖSYM'nin " http://www.osym.gov.tr " internet sitesinden ulaşabilecek.

Buna göre YKS Kılavuzunda açıklanan tarihler şunlar;

Sınav sonuçlarının açıklanma tarihi: 31 Temmuz 2018 Salı

Tercih Zamanı: 7-14 Ağustos 2018

Üniversite Kayıt Tarihleri ise; 3-7 Eylül 2018, e-kayıtlar 3-5 Eylül 2018

Haberi Paylaş: