YKS’DE AZAMİ MATEMATİK ŞARTI

YKS'ye matematik şartı getirildi!
YKS'ye matematik şartı getirildi!

Sınavın geçerli sayılabilmesi için TYT’ de sözel alan öğrencilerinin de en az yarım matematik neti çıkarmak zorunda. Dar kapsamlı coğrafya sorularının da yer alacağı sınavda tarih testinin içeriği ise henüz netleştirilmedi.

Bu yıl ilki düzenlenecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'yla ilgili (YKS) kılavuz geçen hafta açıklandı. YKS'nin kapsamı ve uygulanışı geçmiş yıllardaki üniversite sınavlarından çok farklı olmayacağı yayınlanan kılavuzda belirtildi. Sınavın ilk oturumu, Temel Yeterlilik Testi'nde Türkçe'nin yanı sıra matematikten de en az yarım net yapmak zorunlu. Geçmiş yıllarda sınavın geçerli olması için herhangi 2 testten en az yarım net çıkarmak gerekiyordu. Adayların bu değişikliği çok dikkate alması gerekiyor. Özellikle sözelcilerin TYT'de matematikte hiç yanlışı olmadan en az 1 doğru yapmaları gerek. İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri'nde (AYT) ise adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gerekli testleri cevaplayacaklar. Ancak alan sınavlarında bu yıl ilk kez yer alan Tarih-1 testinin kapsamı ile ilgili bir açıklama henüz yapılmadı.

SINAVDAN 1 SAAT ÖNCE SALONDA OLUN!

Daha önceki yıllarda saat 10.00'da başlayan sabah oturumları bu yıl 10.15'te başlayacak, ancak adaylar saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacaklar. Adayların bir saat önceden salonda olmaları gerekmektedir.

Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecek. Adaylar, sınavın ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgeleri'nin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadırlar.

Haberi Paylaş: